Libeček
Jeho domovinou je zřejmě Persie, odkud putoval přes celý antický svět jako jedno z ceněných koření.
Jako léčivka má antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé účinky. Působí močopudně, podporuje činnost jater a sleziny. Podporuje vylučování trávicích šťáv, mírní nadýmání, snižuje podráždění střev. Rovněž mírně stimuluje srdeční činnost a působí protirevmaticky. Má také uklidňující a protistresové účinky. Listy i oddenky se přidávají zevně i do koupelí při kožních onemocněních, a i pro osvěžení mysli.
Lze ho mít ve sklenici s vodou. Pro delší skladování je vhodné usušit na tmavém místě nebo zamrazit.
A v kuchyni?
Střídmost nade vše – to je zlaté pravidlo právě pro libeček s jeho nezaměnitelnou a výraznou vůní a chutí.
K využití je celá rostlina. Listy jsou skvělé do masových i zeleninových vývarů a polévek, omáček k masu, salátů, marinád, nádivek, k dochucení rýže, brambor, masa i ryb. Využít je lze i při pečení. Vynikne také ve spojení s luštěninami a vejci. Dává se i do bylinkových olejů a octů. Přidání libečku do starých brambor při vaření zlepší jejich chuť. Plody se přidávají do nakládané zeleniny i do pečiva. Stejně jako listy lze použít i kořen libečku, který má ještě výraznější chuť.
Jedna z libečkových pochoutek:
Libečková pomazánka
Suroviny:
- Menší porce 4 porce Větší porce
- 200 g tradičního pomazánkového másla
- 200 g smetanového sýru
- 100 g goudy – bloček
- 20 lístků libečku
- 1 menší cibule
Na ozdobení:
- cherry rajčátka
- lístky libečku
Goudu nastrouháme na jemném slzičkovém struhadle, cibuli nakrájíme nadrobno a lístky libečku jemně překrájíme. Do hlubší nádoby dáme pomazánkové máslo, smetanový sýr a cibuli a dobře prošleháme. Přidáme nastrouhaný sýr, libeček a opět dobře promísíme.
Podáváme namazané na čerstvém pečivu a ozdobené plátkem rajčete a lístkem libečku.
Dobrou chuť!