MAJORÁNKA
Tahle letnička vyniká svojí příjemnou vůni, třebaže se tak trochu maskuje svými nepatrnými kvítky a drobnými lístky. Sušená je ještě mnohem aromatičtější než čerstvá. V jakékoli podobě je v české kuchyni i bylinkářství už po generace velmi oblíbená.
I my ji na zahradě pěstujeme a sušíme. 🙂
Pokud ji chceme využít jako kuchyňské koření, můžeme ji sbírat během celého jejího vegetačního období, jako léčivka je vhodnější, když ji sbíráme před plným vykvetením.
- Má blahodárný vliv na nervovou soustavu. Je silně tišící. Používá se proto při rozčilení, silném emotivním rozrušení, stresech, nespavosti, migréně a pocitech slabosti.
- Je skvělá pro ženy – ulehčuje průběh menstruace, zmírňuje PMS a bolesti hlavy s ním spojené, při kojení příznivě ovlivňuje tvorbu a vylučování mateřského mléka. Jen v těhotenství se doporučuje střídmost při dávkování.
- Jako každé koření i majoránka podporuje trávení, zlepšuje činnost žaludku a střev, odstraňuje plynatost. Proto se v recepturách kombinuje s tučnými pokrmy a luštěninami.
- Pomáhá při kašli, rýmě, astmatu a prochladnutí., kdy usnadňuje vykašlávání. Jako inhalace, mast nebo odvar – čaj. Majoránkové kloktadlo je vynikající při oteklých mandlích a bolavém krku
- Doporučuje se také do koupelí. Poskytuje úlevu při pohmožděninách a otocích, majoránkové obklady se používají i pro hojení akné.
Pár tipů do kuchyně i do lékárničky:
Majoránku přidáváme hlavně do poctivých bramborových a luštěninových polévek. Pro chuť ji dáváme až na konci vaření. Hodí se do omáček, gulášů, na pečené maso – hovězí, jehněčí a drůbež. Taky na sekanou, do prejtu a jitrnic. A co by byl bramborák bez majoránky?
Velice dobře se doplňuje s kmínem.
Nádivka s houbami a bylinkami:
Připravíme si:
- Asi 6 rohlíků
- Lesní houby, lze použít i hlívu nebo žampióny
- Bylinky: kávová lžička majoránky, velká špetka kmínu, hrst petrželky, miska posekaných kopřiv – bylinkami nešetříme
- 1 větší cibule
- 4 vajíčka
- Sůl, pepř podle chuti
- Olej nebo sádlo
- (Kdo chce, může doplnit anglickou slaninou…)
Jak na to?
Spaříme si kopřivy, pokrájíme cibulku a houby na kostičky, taktéž i pečivo. Pak nasekáme bylinky. Lze použít i sušené. Na tuku zpěníme cibulku, přidáme houby, kmín, osolíme, opepříme. Čekáme, až se odpaří přebytečná voda. Rohlíky v míse spojíme se směsí bylinek a rozšlehanými vejci. Vše pak dáme do vymazané zapékací misky nebo pekáčku. Pečeme dozlatova při 180 °C. Nádivka chutná i studená. Skvěle se snese se zeleným salátkem.
Dobrou chuť!
(Recept je inspirován jednou z pochoutek z knihy Bylinková kuchařka autorek i. Tischlerová, L. Pešová)
Čaj nebo odvar z majoránky:
Čajovou lžičku sušené majoránky zalijeme jedním šálkem vroucí vody a po 3 minutách scedíme.
Nebo:
Lžičku sušené majoránky zalijeme 250 ml studené vody a přivedeme k varu. Následně ihned odstavíme, přikryjeme pokličkou a necháme louhovat minimálně 15 minut. Poté vymačkáme do čaje celý citron, přidáme lžíci medu. Lze popíjet po celý den.
Majoránková mast proti rýmě:
Budeme potřebovat:
- 1 polévková lžíce červeného vína
- 1 čajová lžička majoránky
- 1 polévková lžíce másla (obyč nesoleného)
Nejlépe přes noc necháme nejprve majoránku ve víně marinovat. Pak směs povaříme v malém varném hrnečku asi jednu minutu. Přidáme polévkovou lžíci másla, vše se rozpustí, přecedí se, nechá se vychladnout. Špachtlí nebo lžičkou přendáme do prázdné krabičky od jakéhokoli krému. Uložíme do ledničky. Mast se vtírá do nosu a jeho okolí.