Yzop
Čerstvý i sušený je hodně aromatický a je třeba mu přijít na chuť. Při kořenění pokrmů i vaření čajů nejprve ozkoušíme po troškách. Šetřit s ním nemusíme při dochucení luštěnin. Tam rozvine plnost chuti a usnadňuje trávení. Dále se v kuchyni hodí do polévek, pod masa, zvěřinu i ryby, do salátů jako jsou rajčatový nebo okurkový. Svou vůní může ozvláštnit i bylinné likéry, marinády a octy. Výborný je i k obohacení čajových směsí.
A jaké mívá účinky?
Mírně zvyšuje krevní tlak, popíjet lze právě při hypotenzi. Blahodárné účinky má i při uvolňování kašle, při záchvatech průduškového astmatu. Zde pomáhá i inhalace samotného nálevu díky jeho silné vůni. Je močopudný, snižuje potivost. Odvar kloktáme při bolestech v krku. Bylinka povzbuzuje trávení a zlepšuje chuť k jídlu, hodí se tedy i jako prevence proti únavě a nervové vyčerpanosti. Ale zde opravdu jako prevence. Pokud už stav podráždění a nervozity nastane, yzop se nedoporučuje.
Z bio darů zahrady představujeme:
Čajová směs Slunce v hrnku:
Má podíl yzopu, divizny, černého bezu a mateřídoušky. Ulevuje při dýchacích potížích, podporuje regeneraci dýchacího systému a imunitu organizmu. Výborně se hodí v sychravých dnech a při zhoršeném ovzduší.
A nějaká pochutina z yzopu by byla?
Jednoduchá pomazánka se sardinkami a yzopem:
Tvaroh v kombinaci s yzopem odlehčí tučnost sardinek a usnadňuje tělu jejich trávení a využití živin.
- Sardinky v plechovce
- Měkký tvaroh
- Vajíčko vařené natvrdo
- Z bylinek: yzop a majoránka, (alternativa je i estragon – pelyněk kozalec). Mohou být čerstvé i sušené
- Hořčice
- Citron
- Sůl a pepř podle chuti
Sardinky vyjmeme z oleje a protřeme s tvarohem. Olej využijeme pokud chceme pomazánku řidší. Přidáme maximálně polévkovou lžíci drobně nasekaného yzopu a po kávové lžičce ostatních bylin, hořčice a pár kapek citronové šťávy. Sůl, pepř podle chuti a dozdobíme pokrájeným vejcem.
Dobrou chuť!
(Recept na pomazánku je z knihy: Bylinková kuchařka od autorek Ivany Tischlerové a Lucie Pešové.)